OSTRYGI I MAŁŻE – miłosne dary morza

Narodziny_Wenus Botticelli

Ach! Pamiętacie ten obraz, na którym ukazane są narodziny Wenus? Ta najpiękniejsza z bogiń stoi na ogromnej muszli nie bez powodu. Owoce morza od zawsze chyba uważane były za afrodyzjaki i to jedne z najsilniejszych. Podejrzewam, że głównie działały na męskie zmysły wzroku i powonienia 😉 Tak jak banan przypomina swym kształtem męskie przyrodzenie, tak ostrygi i małże kojarzą się z kobiecością.

ostryga 2

Za najsmaczniejsze ze wszystkich uważa się ostrygi, podobno nawet mawiano kiedyś, że „każdy powód do zjedzenia ostryg jest dobry”. Wyjątkowe walory tych morskich mięczaków dostrzegli już starożytni Rzymianie. Cesarz Witeliusz miał podobno wysłać specjalnych niewolników na Wyspy Brytyjskie, którzy byli odpowiedzialni za dostarczanie świeżych ostryg na cesarski stół.

W średniowieczu zaczęto hodować je w płytkich zatokach, tak wielkie był na nie popyt. Już wówczas uważano, że ostrygi w magiczny sposób wzmacniają męską potencję. Ostrygi najczęściej występują w ciepłych i umiarkowanych wodach, choć wyjątkowo smaczne poławia się również na wspomnianych wcześniej Wyspach Brytyjskich. Mimo że ostrygi kojarzą się z Francją, to jednak znawcy uważają, że najlepsze pochodzą z Portugalii, gdzie przetrzymuje się je w płytkich bagnach. Nabierają wtedy bardzo subtelnego aromatu i zielonkawego koloru. 

Ich smakowi i działaniu nie mógł się oprzeć nawet legendarny uwodziciel Giacomo Casanova, który według legendy przed każdą schadzką zjadał pięćdziesiąt sztuk tych mięczaków.

ostryga 4

Jednakże za działanie afrodyzjakowe owoców morza odpowiada nie tylko sam ich widok czy zapach. Małże i ostrygi zawierają dwa bardzo ważne dla miłości pierwiastki: cynk i selen. Cynk odpowiada za podwyższenie poziomu testosteronu i zwiększenie sprawności seksualnej – nie bez powodu zwany jest pierwiastkiem miłości. Pozytywnie wpływa na popęd seksualny zarówno u mężczyzn jak i u kobiet. Poza tym usprawnia funkcjonowanie męskich narządów płciowych i poprawia jakość nasienia.

Drugim skarbem zawartym w owocach morza jest selen. Ten pierwiastek korzystnie wpływa na stan mięśni, również tych odpowiedzialnych za sprawność seksualną. Oprócz tego selen jest niezbędny w prawidłowym funkcjonowaniu męskich gruczołów płciowych – właśnie tam skumulowana jest ponad połowa selenu znajdującego się w organizmie. Warto zadbać o dietę uzupełniającą ten pierwiastek, zwłaszcza w przypadku aktywnych kochanków.

ostryga 5

Dziś ostrygi i małże możemy kupić w wyspecjalizowanych sklepach z owocami morza, ale również w lepszych supermarketach. Trzeba tylko pamiętać, że te produkty muszą być bezwzględnie świeże. Zdaniem znawców ostrygi powinno się podawać klasycznie – na talerzy z lodem, gdzie wykłada się ich dwa tuziny. Małże zaś podajemy na ciepło – ilość przepisów jest bardzo duża, jednak najsmaczniejsze są te najprościej przyrządzone, np. z masłem czosnkowym.

ostryga 6

Jedno jest pewne: nawet najprościej podane ostrygi czy małże są tak eleganckim daniem, że na pewno zdobędziecie serce obiektów waszych westchnień 🙂 

ostryga 8 

 

 

Źródła:

Małgorzata Caprari „Afrodyzjaki wszechczasów”

Barbara Jakimowicz-Klein „Kuchnia erotyczna”

https://www.doz.pl/czytelnia/a11683-Jak_dzialaja_afrodyzjaki_-_Owoce_morza

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *