ORZECHY – chrupiąca przyjemność

Włoskie, laskowe, pistacjowe, piniowe, brazylijskie, nerkowce, makadamia, arachidowe, pekan, kokosowe – na świecie jest tyle rodzajów orzechów, że każdy znajdzie swój ulubiony ich smak. Już u starożytnych Greków i Rzymian przygotowywano z nich specyfiki mające wyleczyć bezpłodność. Dodatkowo od kilku tysięcy lat używa się ich, aby pobudzić namiętność kochanków. Były symbolem płodności, a niektóre plemiona afrykańskie do dziś używają go w charakterze lekarstwa na męską niepłodność. 

orzechy 3

Orzechy są bogate w magnez, ale przede wszystkim nienasycone kwasy tłuszczowe, kontrolujące naszą równowagę hormonalną, która jest niezbędna do istnienia zdrowego libido. Mają też wysoką zawartość selenu i witaminy E – niezależnie od tego, który rodzaj wybierzemy, możemy być pewni, że ma on cenne dla nas składniki. 

orzechy 3

Osobną kwestią są orzeszki piniowe. Tak naprawdę wcale nie są orzechami, a nasionami sosny. Od wieków uchodzą za afrodyzjak, zapewne za sprawą dużej zawartości cynku, a jest to minerał o dużym znaczeniu dla płodności i rozrodu człowieka.

orzechy 4

Orzechom arachidowym zaś, według systematyki, bliżej im do roślin strączkowych niż innych orzechów, ale ze względu na wartości odżywcze i smakowe zaliczamy je do tej grupy. Ze wszystkich orzechów mają najwięcej witaminy B3 (PP), szczególnie ważnej dla układu krwionośnego, nerwowego, a także wyglądu naszej skóry.

orzechy 5

O orzechach jako afrodyzjakach pisze Alicia Mirahi w książce: „La cocina Afrodita (Kuchnia Afrodyty) „Rzymski poeta Wergiliusz (70-19 p.n.e.) napisał, że są one silniejsze niż inne afrodyzjaki, nie wyłączając wina i liści laurowych. Wyobraźcie tylko sobie efekt jaki mogą wywołać, jeśli połączymy je z czekoladą, ulubiony afrodyzjak Casanowy i Madame Pompadour, kochanki Ludwika XIV, która eksperymentowała z niezliczoną ilością przepisów opartych na przeróżnych składnikach, by tylko wzmocnić swoje libido.”

orzechy 6

Nieważne, jakie orzechy wybierzecie – warto jeść każdy ich rodzaj, gdyż naprawdę cudownie działają na organizm człowieka i charakteryzując się bardzo przyjemnym smakiem. A można z nich przyrządzić nie tylko desery 🙂 

orzechy 7

PS. Mnie orzechy będą się kojarzyć z jednym… piękną baśnią E.T.A Hoffmana o dzielnym Dziadku do Orzechów, ślicznej i dobrej Klarze oraz o ich walce ze strasznym Królem Myszy. Warto przeczytać tę baśń, zwłaszcza, że jej akcja dzieje się podczas świąt Bożego Narodzenia i naprawdę tworzy niesamowity nastrój. 

orzechy

Źródła:

http://zdrowie.gazeta.pl/Zdrowie/56,101460,11196411,orzeszki-piniowe-czyli-afrodyzjak-z-szyszki,,7.html 

http://www.borges.pl/blogpost/przepis-na-afrodyzjak/ 

http://czytanki-przytulanki.blogspot.com/2014/09/etahoffmann-dziadek-do-orzechow.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *