sob. Lip 20th, 2019

KAWA jak kochanka – gorąca, mocna i nie pozwala zasnąć

3 min read

Jest to bodajże najpopularniejszy napój na świecie – piją go narody na całej kuli ziemskiej, żeby się obudzić i pobudzić swoje szare komórki do działania. Filiżanka świeżo zmielonej kawy, pobudza nie tylko ciało, ale i umysł, wyostrzając przy okazji wszystkie zmysły. Jednym słowem kawa jest cudownym afrodyzjakiem i to od dawien dawna. 

Owoce kawowca wykorzystywane były w Etiopii już w I tysiącleciu p.n.e. Zbierane ze stanowisk naturalnych, były gotowane z dodatkiem masła i soli. Przypuszczalnie w XIII lub XIV w. przywiezione zostały przez kupców arabskich do Jemenu, którzy do dziś dostarczają najdroższą kawę. Prawdopodobnie tam też opracowano metodę przygotowywania nasion porzez prażenie i wytwarzanie z nich napoju, który Beduini rozpowszechnili w całej Arabii. W starożytnej Arabii podobno był tylko jeden powód, dla którego żona mogła rozwieść się z mężem: kiedy jej mąż nie zapewnił jej odpowiedniej ilości kawy. 

Kawa do Europy trafiła na początku XVIIw. W bardzo niewielkich ilościach można ją było spotkać w takich miastach jak Amsterdam, Londyn czy Hamburg. Oblężenie Wiednia przez Turków w 1683 roku i pozostawienie zapasów kawy w tym mieście zapoczątkowały kulturę jej spożywania. Na starym kontynencie pojawienie się kawy wzbudziło kontrowersje religijne. Przedstawiciele Kościoła uważali, że skoro pochodzi ona od Arabów, to zapewne jest dziełem szatana. Po zwycięstwie pod Wiedniem w 1683 Polak Franciszek Jerzy Kulczycki założył pierwszy kafehauz w stolicy Austrii. Legenda głosi, że zrobił to korzystając z zapasów kawy porzuconych przez uciekających Turków. Następnie pomógł on spopularyzować zwyczaj dodawania do napoju cukru i mleka.

W Polsce początkowo kawa była napojem elitarnym, ale od XVIII w. stała się bardziej popularna i łatwiej dostępna dla większej rzeszy ludzi. Napój zyskiwał także rosnącą popularność za oceanem. W 1670 rozpoczęła działalność pierwsza kawiarnia w Bostonie. Obecnie to właśnie ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki kojarzy nam się kubek kawy przed śniadaniem. 

Stosunkowo niedawno poznaliśmy naukowe wytłumaczenie jej działania: blokując receptory adenozyny, kofeina eliminuje uporczywe uczucie zmęczenia i senności. Kawa wpływa pozytywnie na krążenie i dotlenienie naczyń krwionośnych. Zwiększa tym samym naszą wrażliwość na bodźce zewnętrzne i poprawia jednocześnie wydolność seksualną. Dodatkowo głęboki i bogaty aromat naparu wyostrza powonienie oraz inne zmysły, pozwalając na intensywniejsze odczuwanie i reagowanie na sygnały wysyłane przez drugą osobę. Szczyt swoich pobudzających właściwości kawa osiąga w połączeniu z przyprawami. Do kawy możemy więc dodawać wanilię, cynamon, kardamon, anyż, pieprz, chilli i inne. 

Jej najpopularniejsze odmiany to Arabica (ok. 60 %), Robusta (ok. 36 %) i Excelsa (ok.1 %) – łącznie stanowią one 97 % rynku upraw kawy. Najdroższym zaś gatunkiem kawy na świecie jest Kopi Luwak. Kosztuje około tysiąca euro, a ziarna wydobywane są z odchodów zwierzęcia o nazwie łaskun. Ale ją potrafią docenić chyba tylko prawdziwi miłośnicy tego napoju ? Ja najbardziej lubię kawę z syropem smakowym, mlekiem i bitą śmietaną – najlepiej rano do łóżka lub na randce ? 

Dodaj komentarz

Copyright © All rights reserved.