DYNIA – bogini płodności

Sezon na dynię już się zaczął i nadal trwa. Choć dziś dynia najbardziej kojarzy się ze świętem Halloween, to kiedyś uważana była za afrodyzjak. 

dynia 2

Dynia pochodzi z Ameryki Południowej, gdzie hodowano ją już ok. 3000 lat przed naszą erą. Jako pierwsi uprawiali ją Indianie zamieszkujący tereny obecnego Peru. W starożytnej kulturze indiańskiej dynię wykorzystywano do produkcji przeróżnych przedmiotów codziennego użytku, np. mis, naczyń, czy rzeźb. Była również wartościowym źródłem pożywienia. Dyni przypisywano właściwości boskie, gdyż w wielu kulturach Indian z obu Ameryk dynie powstały z ciał zmarłych bogów. 

dynia 3

W XV w. dynia przypłynęła do Europy wraz z Kolumbem – on sam zresztą odnotował w swoim pamiętniku dzień, w którym po raz pierwszy ujrzał to niezwykłe, olbrzymie warzywo. Początkowo Europejczycy traktowali dynię jako egzotyczną ciekawostkę, jednak wkrótce odkryli jej zalety i już 100 lat później uprawiano ją w niemal wszystkich krajach Europy.

dynia 4

Dynia zawiera sporo witaminy E – zwanej witaminą młodości. Oprócz tego sporo witamin z grupy B czyli B1, B2, PP oraz wspierającą odporność witaminę C. Sok z dyni jest najlepszym połączeniem żelaza, magnezu, wapnia i potasu. Jednym słowem już wiadomo, dlaczego dynia jest uważana za afrodyzjak 🙂 

dynia 5

Oprócz samej dyni cenne są również jej pestki. Indianie wierzyli, że pestki z dyni zapewnią im nie tylko skuteczne, ale też owocne seksualne łowy. Wszystko dzięki wzmocnieniu ich płodności dzięki temu niepozornemu nasionku. Z kolei kobiety sięgając po pestki sygnalizowały gotowość do łóżkowych zabaw. Czyli, kochani, jeśli zauważycie, że wasz kochanek lub kochanka pogryzają właśnie pestki dyni, to wiecie, co macie robić 😉 Swoje działanie pestki dyni zawdzięczają cynkowi, który potrzebny jest zwłaszcza mężczyznom i wpływa na ich potencję. 

dynia 6

A w jaki sposób dynia stała się symbolem Halloween? Zwyczaj robienia halloweenowych latarni wykształcił się dawno temu w Irlandii. Jednak wtedy wykorzystywano bulwy rzepy, buraków oraz brukwi. Latarnie symbolizowały pokutujące dusze, a przy okazji odstraszały „nieczyste moce”. W połowie XIX wieku wielu Irlandczyków wyemigrowało do Ameryki Północnej, uciekając przed Wielkim Głodem, który zapanował w ich ojczyźnie. Tam zauważyli jak amerykańscy farmerzy świętują zakończenie zbiorów wycinając fantazyjne wzory w dyniach. Irlandczycy uznali, że dynia o wiele lepiej nadaje się do robienia latarni niż rzepa i tak właśnie powstał zwyczaj wycinania wzorów w dyniach na Halloween. 

dynia 7

dynia 8

 

Źródła:

http://gotujmy.pl/dynia-afrodyzjakiem-ciekawostki-na-temat-dyni,artykuly-porady-artykul,13636.html

http://ostra-na-slodko.pl/2015/08/23/dynia-jako-afrodyzjak-i-nie-tylko-mnostwo-ciekawoste 

http://ekaloria.pl/dynia-rodowita-amerykanka/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *